autorizare persoana fizica

Postby E Baban » Wed Dec 05, 2007 12:33 am

Spuneti-mi , va rog , care e diferenta din punct de vedere al avantajelor intre persoana fizica autorizata neplatitoare de TVA si un SRL?
Autorizatia de functionare de la Registrul Comertului este suficienta pentru a desfasura activitati in domeniul Protectiei Muncii ?
Puteti obtine aceasta autorizatie ? In cat timp si cat costa toata aceasta procedura ?
E Baban

Postby avocatjalba » Wed Dec 05, 2007 8:44 am

Stimate Vizitator,

Daca ambele forme juridice sunt neplatitoare de TVA diferentele esentiale ar fi:

- la persoana fizica autorizata avem un impozit de 16% din profit iar la SRL putem avea si un impozit de 2% din cifra de afaceri dar si de 16% din profit;

- la persoana fizica autorizata nu avem voie sa avem angajati;

- contabilitatea care este mai complexa la SRL.

Referitor la autorizatii va putem ajuta numai in cazul in care le obtinem pentru un SRL;

Pentru mai multe amanunte si o eventuala programare sunati-ne la unul din telefoanele 321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828 sau scrieti-ne la pagina CONTACT de pe situl nostru www.infiintarisocietati.ro pe mail la office@infiintarisocietati.ro sau din nou pe forum;

Cu stima Av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Return to Ce este cazierul fiscal, la ce ne foloseste si cum se obtine ?