Help cateva intrebari legate de infiintarea unei firme

Postby goliaths4 » Mon Apr 30, 2007 7:54 pm

Doresc sa fac o firma cu activitate vanzare articole imbracaminte in care sa imi pot baga cartea de munca

Doresc sa aflu daca se poate :

ce tip de firma imi recomandati (srl pf ... etc )
ce tip de impozite platesc ( am intrebat pe cineva si plateste trimestrial )
ce functie trebuie sa trec la inscriere pentru a putea sa imi bag cartea de munca ..
cum e cu asociatii .. pot fi membri de familie .. rude .. de cati am nevoie .?? ce functie indeplinesc acesti asociati si ce obligatii au ?

actele am inteles ca or sa ma duca cam 8 mil bani pe care ulterior as putea sa-i scad ca cheltuieli ??

eventual daca imi puteti lasa un numar de telefon sa va sun sau o adresa de email pentru a ma informa mai bine .

primul pas pentru mine este sa ma documentez ..

=========
sunt un pic confuz la alegerea domeniului .. pot alege mai multe coduri ? sau e obligatoriu doar 1 .?

5116 Intermedieri în comerţul cu textile, confecţii, încălţăminte şi articole
Această clasă include, de asemenea:
- servicii de intermediere în vânzarea blănurilor.

5142 Comerţ cu ridicata al îmbrăcămintei şi încălţămintei
Această clasă include:
- comerţul cu ridicata al articolelor de îmbrăcăminte, inclusiv îmbrăcăminte sport;
- comerţul cu ridicata al încălţămintei;
- comerţul cu ridicata al accesoriilor pentru îmbrăcăminte (mănuşi, cravate, veste);
- comerţul cu ridicata al umbrelelor.
Această clasă exclude:
- comerţ cu ridicata al bijuteriilor şi articolelor din piele, vezi 51.47;
- comerţ cu ridicata al încălţămintei de sport, vezi 51.47
goliaths4

Postby avocatjalba » Thu May 03, 2007 7:30 pm

Stimate Vizitator,

Iata telefoanele noastre: 321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828; insa deoarece sunteti din Pitesti noi nu va putem ajuta - ne ocupam numai de infiintarea societatilor care isi fixeaza sediul social in Bucuresti sau Jud.Ilfov;

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Postby goliaths4 » Fri May 04, 2007 5:02 am

sunte-ti scump la vorba .... macar un sfat ati putea da si celor care nu sunt din bucuresti ca sa stim macar incotro sa apucam prima data puteam foarte frumos sa scriu bucuresti la oras ca sa imi raspundeti da am zis sa fiu onest .
goliaths4

Postby avocatjalba » Fri May 04, 2007 8:28 am

Imi pare rau dar v-am raspuns la solicitarea d-voastra (va citez:eventual daca imi puteti lasa un numar de telefon sa va sun sau o adresa de email pentru a ma informa mai bine); astfel v-am dat numerele noastre de telefon - dar cred ca am facut rau deoarece d-voastra nu ati apreciat acest lucru!

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
p.s.sa stiti ca nu v-am raspuns in scris deoarece ne-ati pus mai multe intrebari care necesitau in scris un raspuns destul de lung si nu din cauza faptului ca sunteti din Pitesti!
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Return to Cum infiintez o firma ?