Infiintare Saptamanal de Publicitate !!!

Postby dan_fp » Sat May 05, 2007 12:12 pm

Buna,

As avea si eu o intrebare, doresc sa infiintez un saptamanal de mica publicitate si as dori sa stiu ce proceduri trebuie sa urmez pentru acest gen de activitate in afara de cele obisnuite pentru infiintarea unei firme si daca numele firmei trebuie sa coincida cu numele ziarului.

Va multumesc !
dan_fp

Postby avocatjalba » Mon May 07, 2007 12:12 am

Stimate vizitator,

Procedura care trebuie urmata este aceeasi ca aceea a unui SRL normal; denumirea firmei nu trebuie sa coincida cu numele ziarului; va atasez mai jos actele de inceput care va sunt necesare:

Actele solicitate de cabinetul nostru in vederea infiintarii unei societati comerciale cu raspundere limitata ( S.R.L.) cu asociat(i) fizic(i):

- copie dupa actul de identitate al viitorului asociat ( cel care doreste sa infiinteze o societate );

- o copie dupa actul de proprietate al viitorului asociat sau a persoanei fizice care doreste sa-si puna la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului social al societatii ;

- o copie dupa după actul de identitate al celui care pune la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului social al societatii, pentru a redacta un contract de comodat sau de inchiriere pentru stabilirea sediului social al societatii ( aceste contracte vor putea fi incheiate ulterior venirii dumneavoastra la cabinetul nostru, deoarece trebuie parcursa o anumita procedura );

- trei variante de nume de firma, in vederea rezervarii numelui societatii ( un cuvant din denumirea firmei trebuie sa fie in limba romana, sau este posibil, pe raspunderea solicitantului, sa se faca rezervarea denumirii fara nici un cuvant in limba romana, urmand ca judecatorul delegat la Registrul Comertului sa se pronunte asupra legalitatii denumirii in sedinta de judecata);

Atentie! : este foarte importanta optiunea privind plata TVA-ului si a impozitului ( microintreprindere - 2% din cifra totala de afaceri sau macro - 16% din profit).

Pentru mai multe amanunte si o eventuala programare sunati-ne la unul din telefoanele 321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828 sau scrieti-ne la pagina CONTACT de pe situl nostru www.infiintarisocietati.ro pe mail la office@infiintarisocietati.ro sau din nou pe forum;

p.s.din pacate vad ca nu sunteti din Bucuresti si astfel nu va putem ajuta;

Cu stima Av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Postby dan_fp » Tue May 08, 2007 7:05 pm

O singura intrebare mai am: Care este diferenta dintre microintreprindere si macrointreprindere?, in functie de ce criteriu se alege ?Ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru una sau alta ?
dan_fp

Postby avocatjalba » Tue May 08, 2007 11:45 pm

La microintreprindere avem un impozit de 2% din cifra totala de afaceri iar macrointreprindere avem un impozit de 16% din profit; la micro avem obligativitatea de a avea un angajat in 2 luni de la infiintarea firmei si mai exista o conditie : sa nu depasim o cifra de afaceri de 100.000 EU (echivalentul in lei - daca depasim aceasta cifra vom trece pe macro); la macrointreprindere nu exista vreo obligativitate;

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Return to Cum infiintez o firma ?