Firma de servicii pe internet

Postby cristian_dragnea » Sun May 27, 2007 10:34 pm

Buna ziua!!!

Am citit intrebarile puse de alti membrii pe forum cu privire la infiintarile de societati comerciale avand activitatea in domeniul informaticii insa am ramas cu cateva nelamuriri:

Am inteles ca pentru studenti (ca si mine de altfel) se fac reduceri in cazul infiintarii unei firme, astfel ca aceste costuri ajung in jurul a 1200 RON, insa dupa ce firma este creata, se platesc taxe lunare, si cat pot fi ele de mari (in cazul in care sunt)?

Cati membrii trebuie sa contina firma pentru a putea fi realizata (ma refer la S.R.L.), si cat m-ar costa realizarea unui S.A. (desigur si cati membrii sunt necesari pentru S.A. :D )?

Daca realizez site-uri web si web designing, cat voi plati la stat TVA, 2% sau 16% pentru produsele si tranzactiile efectuate?

Sponsorizarile catre firma mea (direct catre aceasta sau catre un site de-al meu) necesita un regim special?

Cum pot afla intr-un plan centralizat global daca nu cumva numele firmei mele exista deja in alta tara sau tot in Romania (si pot fi dat in judecata de catre posesorul respectivului nume de inregistrare)?

Si in ultimul rand (scuzati-ma pentru numarul mare de intrebari, dar sunt incepator in afaceri :D ):

Exista vreun procedeu special pentru inregistrarea unui logo de "marca inregistrata", si cat m-ar costa (sau este inclus in pretul fondarii firmei)?

Sunt sigur ca vom colabora in curand pentru realizarea firmei mele.

Va multumesc si va doresc o zi buna!!!
cristian_dragnea

Postby avocatjalba » Tue May 29, 2007 12:55 am

Stimate Vizitator,

Incep prin a va spune ca intr-adevar ati pus prea multe intrebari si pentru a va raspunde detaliat nu pot face acest lucru in scris (motivul este acela ca timpul nu imi permite acest lucru); sper sa nu va suparati si sa intelegeti situatia;

Va rog frumos sunati-ma la unul din telefoanele de mai jos si o sa va raspund
cu promtitudine in cel mai mic detaliu.

Telefoanele noastre 021.321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828.

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Return to Cum infiintez o firma ?