Asociat strain

Asociat strain

Postby danniell » Wed Jan 24, 2007 10:34 am

Sunt student si vreau sa imi infiintez o firma(srl)impreuna cu un asociat strain.
Daca asociatul strain nu este student,mai pot beneficia de reducerile acordate studentilor la infiintarea unei firme?
As intampina dificultati in cazul in care din semestrul II as renunta la studii?

Va multumesc anticipat!!!
danniell

Asociat strain

Postby avocatjalba » Wed Jan 24, 2007 5:40 pm

Bine ati revenit stimate vizitator Dannielle,

Din pacate ambii asociati trebuie sa indepliniasca aceste conditii; oricum reducerea fiind doar de aproximativ 150 lei credeti ca ar avea sens sa va complicati?

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

aceeasi intrebare

Postby victornicolai » Fri Feb 16, 2007 6:50 pm

Buna ziua si va multumesc pentru sprijinul si raspunsurile clare pe care le acordati, sa stiti ca lucrati cu un profesionalism remarcabil.

Vreau sa infiintez un SRL cu 2 asociati, unul cu cetatenie Romana si altul cu cetateie straina. Ambii sunt studenti la zi cu bursa (studentul strain este la master). Domeniile de activitate principale care vrem sa le practicam sunt:
1. Apicultura (parca cod CAEN 0125) cu contactea fondurilor FEADR masura 3.4
2. Practicarea Medicinei Veterinare (cod CAEN 852 sau 8520) la domiciliul clientului (nu infiintam nici farmacie, nici cabinet veterinar si nici pet shop).

Intrebarile pe care le am sunt:

1. Daca suntem amindoi studenti la zi, chiar daca eu nu sunt cetatean Roman putem benefecia de reducere din partea statului ca studenti?
2. Care sunt aprobarile de rigoare la institutiile statului pentru a obtine dreptul de a presta activitati si servicii in aceste domenii, dat fiind faptul ca eu sunt cel care detin acte pentru practicarea meseriilor (pt activitatea 2 sunt medic veterinar(am terminat la Iasi) si sunt inscris in colegiul medicilor, pentru activitatea 1 am o diploma obtinita la ANCA.)
3. Pe cine ar fi mai bine de nominalizat ca administrator pe mine (ca am diplomele) sau pe cetateanul Roman?
4. Se poate de pus 2 administratori astfel incit cind unul lipseste celalalt sa aiba drept legal de semnatura?

Va multumesc anticipat
victornicolai

un asociat strain si unul roman

Postby avocatjalba » Sat Feb 17, 2007 2:09 am

Stimate Domn,

Iata raspunsurile la intrebarile d-voastra :

Chiar daca puteti beneficia de reducerea de taxe pot sa va spun ca aceasta nu este deloc consistenta (valoarea este de aproximativ 200 lei si se refera numai la taxele de la Registrul Comertului);

In principal pentru a putea functiona este necesar sa se obtina prin intermediul Registrul Comertului un certificat constatator care tine loc de autorizatii de functionare (cele de la PSI, Protectia muncii, Sanitar, Veterinar si Mediu); in plus, ulterior infiintarii societatii pentru activitatea pe care o presteaza un medic veterinar trebuie solicitat un aviz suplimentar de la Directia Sanitar - Veterinara);

Puteti fii ambii asociati si administratori indiferent de cine are drept de libera practica ca medic veterinar; important este ca la infiintare firmei unul din asociati sau administratorul sa fie medic veterinar (altfel nu se poate constitui societatea);

Cu stima av.Jalba Migai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Return to Cum infiintez o firma ?