Neantelegeri intre asociati

Postby nicu38 » Sun Nov 16, 2008 6:36 pm

Buna ,,Sunt asociatul unei firme infintata in 1996, asociati eu si sotia ,,mai tarziu a aparut neintelegeri intre noi ,firma are punctul de lucru untr-un chiosc
De 10 m patrati datorita neatelegeri am impartit chioscul in doua ,,fiacare cu stocul lui,,,
dar contabilitate o tineam la un loc si o tineam eu,,vazind ca ia ese mereu lipsa la inventar
iam facut registru de casa separat,,(dar acest registru de casa eria doar intre noi}
pe parcursul timpului ia nu mai deschidea magazinul ,,a fost plecata pe la tara eu vazand ca nu mai deschode, am desfacut despartitura dintre magazine si am facut unul singur,
in momentul de fata lucrez numai eu ,ia sta acasa si nu are nici un venit ,o intretin eu
si asta nu ar fi o problema ca o intretin ,,dar im-i face multe greutati in activitatea firmei,
ia find asociat sunt multe acte ale firmei care trebuie sa le semneze si ia ,spre de exemplu cand a fost sa preschimbam certificatul de de imatriculare conform Hotarari Guvernului nr.76/2001 a trebuit sa apelez la un avocat,,si multe de genul asta,,acuma a aparuit alta problema la banca,ma anuntat ca trebuie sa scaneze semnaturile si a trebuit sa dam speciment de semnaturi,ia refuza sa dea,,nu stiu cum sa mai rezolv si aceasta problema,,
Mam gandit sa infintez o alta firma si sa o lichidez pe aceasta,dar fara acordul ei nu pot,,
Va rog ce o alta solutie ar exista?,,eu mam gandit la eliminarea ei din firma sar putea
asa ceva?,,Va rog cum as putea sa rezolv aceasta problema,,astept raspuns
Nicu
nicu38

Postby avocatjalba » Tue Nov 18, 2008 1:32 am

Stimate Vizitator,

Raspunsurile sunt urmatoarele :

1.O firma noua va puteti face fara acordul fostei sotii ( eventual ca asociat unic );
2.Firma veche nu o puteti radia fara acordul celeilalte asociate ( radierea se poate face numai pe cale judecatoreasca in cazul in care asociatii nu se inteleg cu privire la radierea firmei );
3.Eliminarea unui asociat dintr-o firma se poate face de asemenea numai pe cale judecatoreasca, in cazul in care asociatii nu se inteleg ;
4.Solutia ar fi sa va faceti o firma noua si sa va declarati punctul de lucru - chioscul pe noua firma ( dar nu cunosc situatia juridica a chioscului si nu stiu daca este posibil sa-l declarati punct de lucru si pe noua firma );

Pentru mai multe amanunte si o eventuala programare sunati-ne la unul din telefoanele 321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828 sau scrieti-ne la pagina CONTACT de pe situl nostru www.infiintarisocietati.ro sau pe email la office@infiintarisocietati.ro;

Cu stima Av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro

Cabinet de Avocat " Jalba Mihai Narciss''
Adresa : Bucuresti, Str.Emil Girleanu nr.6, Bl.V52C, Sc.1, Et.3, Ap.11, interfon 111, Sector 3
Telefoane : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828;
Fax: 021 326 57 75
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Return to Cum infiintez o firma ?