Preluarea unei societati

Preluarea unei societati

Postby LauraM » Fri Mar 16, 2007 8:41 pm

Buna ziua!

Pentru a-mi desfasura activitatea in cadrul unei companii sunt nevoita sa detin o microintreprindere. Unul dintre prietenii mei are o firma de consultanta exact in domeniul in care lucrez eu. Acesta este dispus sa imi cedeze toate drepturile asupra acesteia. Va rog sa imi spuneti unde pot gasi mai multe informatii care sa ma ajute sa realizez acest fapt si care ar fi obligatiile si costurile pentru aceasta. Va tr sa modific si sediul social? Tot ce am putut afla pana acum este ca va tr sa am consultanta din partea unui contabil, iar cel putin 3% din venituri vor fi pecepute ca si taxe. De asemenea, va rog sa imi spuneti daca eu voi detine toate drepturile ulterior cedarii sau prietenul (care la nevoie se cunoaste) poate sa revendice profitul ulterior.

Va multumesc foarte mult si wish me luck, pt ca v-ati dat seama ca aceasta activitate este mai mult decat necunoscuta pt mine!
LauraM

Preluarea unei societati

Postby avocatjalba » Mon Mar 19, 2007 12:23 am

Stimata d-ra/d-na,

Ar fi mult mai costisitor sa preluati aceasta societate decat sa va faceti una noua; mai ales ca doriti sa-i schimbati si sediul social; o cesiune de parti sociale v-ar costa undeva intre 1200-1800 lei in functie de cine se va ocupa de acte iar o firma noua aproximativ 1000 lei; daca nu agreati varianta cu firma noua contactati-ma si o sa va dau toate relatiile cu privire la cesiunea de parti sociale;

Pentru mai multe amanunte si o eventuala programare sunati-ne la unul din telefoanele 321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828 sau contactati-ne la pagina CONTACT pe situl nostru www.infiintarisocietati.ro pe e-mail la ofice@infiintarisocietati.ro sau din nou pe forum.

Ce va mai pot spune este faptul ca sotia mea a lucrat 11 ani pana de curand ca jurista la Biroul Unic din cadrul Registrului Comertului. Prin cele spuse nu vreau decat sa va dau incredere in perspectiva unei colaborari benefice cu cabinetul nostru.

Cu stima Av.Jalba Mihai Narciss
www.infiintarisocietati.ro
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Postby LauraM » Tue Mar 20, 2007 12:36 pm

Va multumesc pentru raspuns!

Asa cum v-ati dat seama infiintarea unei microintreprinderi nu constituie prima varianta la care as apela din mai multe motive (problema spatiului social, care nu concide cu localitatea unde locuiesc, etc.). Va rog sa imi spuneti in ce conditii pot deveni asociat la firma de care v-am vorbit si care vor fi responsabilitatile mele si ale actionarului principal.

Va multumesc foarte mult si felicitari pentru modalitatea de actualizare a datelor de pe site si de mentinere a loialitatii utilizatorilor!

Laura
LauraM

Preluarea unei societati

Postby avocatjalba » Wed Mar 21, 2007 12:24 am

Stimata d-ra/d-na Laura M,

Deoarece solicitarile de raspunsuri din al doilea mesaj nu coincid cu cele din primul chiar nu stiu exact in ce fel sa va raspund; in primul mesaj imi spuneati ca un prieten este dispus sa va cedeze toate drepturile sale (adica sa iasa din firma) dintr-o firma pe care o detine catre d-voastra; in al doilea mesaj imi vorbiti de un actionar principal (care de fapt este asociat principal - actionar avem doar la SA-uri) si d-voastra - adica veti fi doi asociati? dar iata si raspunsurile: responsabilitati importante are doar persoana care va fi administrator (in principiu asociatul va incasa la sfarsitul anului doar dividentele); concluzia este ca persoana sau asociatul care va fi si administrator va raspunde de tot ce se va intampla in firma; daca persoana care detine partile sociale actuale vi le va cesiona total si mentiunea va fi inregistrata la Registrul Comertului nu va mai putea sa revendice viitorul profit al firmei d-voastra (oricum in Contractul de cesiune se va introduce o clauza de genul: Subsemnatul (adica cel care iese ) declar ca am primit contravaloarea partilor sociale cesionate si ca nu mai am nici o pretentie asupra profitului societatii si nici asupra patrimoniului ei); conditiile necesare pentru a putea detine calitatatea de asociat si eventual administrator sunt urmatoarele : sa nu fi fost condamnata in trecut pentru fals, uz de fals, delapidari etc. - se va da o declaratie in acest sens in fata unui notar sau avocat;

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
avocatjalba
Site Admin

Location: Bucuresti, Telefoane contact : 021 321 65 12 , 0723 666 816, 0744 300 828

Postby LauraM » Wed Mar 21, 2007 10:25 am

Imi pare rau pentru ca nu am dat toate detaliile. Intrucat preluarea cu toate drepturile a respectivei societati nu este o varianta recomandata am stabilt de comun acord cu prietena mea ca ea sa ramana in continuare administratorul firmei si eu sa devin asociat. Informatiile pe care le-am primit pana acum nu sunt foarte clare, motiv pentru care ma vad obligata sa apelez din nou la sfaturile dumneavoastra. Am inteles ca eu in calitate de asociat as putea ridica veniturile doar la sfarsitul anului. Va rog sa imi spuneti ce acte imi trebuie pentru a deveni asociat la aceasta firma, precum si responsabilitatile si atributiile care imi revin. Eu voi contribui ca si venituri la firma cu o parte din salariul meu. A ridica suma totala la sfarsitul anului pentru mine nu este un inconvenient dar as dori sa stiu care sunt cheltuielile pe care ar tr sa le suport in calitate de asociat si daca se va putea tine in mod clar evidentia contributiei mele astfel incat partea mea de la sfarsitul anului sa poata fi ridicata de catre mine intocmai.

Va multumesc foarte mult inca o data!
Laura
LauraM

preluare firma

Postby avocatjalba » Wed Mar 21, 2007 5:32 pm

Va deranjeaza daca ne sunati pentru a va da telefonic toate detaliile dorite? (motivul pentru care va solicitam acest lucru este acela ca avem f.putin timp la dispozitie pentru a va raspounde in scris)

Telefoanele noastre: 321.65.12, 0723.666.816, 0744.300.828;

Cu stima av.Jalba Mihai Narciss
avocatjalba
Site Admin

Return to Cum infiintez o firma ?